Vážení, obdržel jsem Váš dopis, ve kterém se na mne obracíte především v souvislosti s legislativou v oblasti památkové péče.
Archiv rubriky: Návrh památkového zákona
Dopis Předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi v reakci na odpověď ministra kultury Ilji Šmída na náš otevřený dopis
Sdružení pro SHP a další spřízněné spolky věnující se problematice památkové péče v ČR (Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče, Památkářská obec českokrumlovská, Klub Augusta Sedláčka) se po obdržení odpovědi ministra kultury na náš otevřený dopis ze dne 19. ledna 2018 rozhodly reagovat otevřeným dopisem přímo Andreji Babišovi.
V odpovědi ministr kultury sice nejprve naši iniciativu pro spolupráci vítá, ale následné vyznění dopisu má již pouze konfrontační charakter, kritiku práce ministerstva vnímá jako osočování, zatímco hlavní motiv našeho dopisu není již vůbec zmíněn. Odpověď má řadu formálních i obsahových vad, byla zaslána pouze Sdružení pro SHP, ostatním pisatelům nikoliv, a její část je doslovným převzetím dřívějšího e-mailu JUDr. Martina Zídka, který je tak nejspíše i autorem této odpovědi.
V dopise předsedu vlády žádáme, aby zastavil účelové použití podstatných částí odmítnutého návrhu památkového zákona (předloženého Poslanecké sněmovně v roce 2017) do nového návrhu, který v posledních měsících energicky začalo připravovat ministerstvo kultury, a vytvořil podmínky pro širokou odbornou veřejnou debatu pro další postup příprav památkového zákona.
Přílohy:
- Odpověď ministra kultury ze dne 26. února 2018 (PDF).
- Otevřený dopis Předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi ze dne 17. dubna 2018 (PDF).
Otevřený dopis Sdružení adresovaný ministrovi kultury Ilju Šmídovi
Sdružení pro SHP a další spřízněné spolky věnující se problematice památkové péče v ČR zaslaly otevřený dopis ministrovi kultury Ilju Šmídovi (pdf) upozorňující na závažné dlouhodobé nedostatky práce ministerstva kultury při prohlašování nových kulturních památek a na nebezpečné snahy některých úředníků znovu prosadit do legislativního procesu odmítnutý vadný návrh nového památkového zákona, pouze v trochu jiné technické podobě.
Stanovisko Památkářské obce českokrumlovské k návrhu zákona o ochraně památkového fondu
Zveřejňujeme zde stanovisko Památkářské obce českokrumlovské k návrhu zákona o ochraně památkového fondu zaslané dne 15. 2. 2017 poslancům Parlamentu ČR.
Otevřený dopis Sdružení pro SHP, z.s. k projednávanému návrhu památkového zákona
Publikujeme zde otevřený dopis Sdružení pro SHP, z.s. k projednávanému návrhu památkového zákona a ohrožení ochrany velké části našich kulturních památek na základě nedávných soudních rozsudků zaslaný poslancům parlamentu České republiky dne 15. 1. 2017.
Vyjádření Sdružení pro SHP ke stanovisku Klubu za starou Prahu a Uměleckohistorické společnosti k projednávanému návrhu památkového zákona
Vyjádření Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z. s., Klubu Augusta Sedláčka z.s., Sdružení Profesionálních pracovníků památkové péče a Památkářské obce českokrumlovské ke stanovisku Klubu za starou Prahu a Uměleckohistorické společnosti k projednávanému návrhu památkového zákona
Klub za starou Prahu a Uměleckohistorická společnost vydaly dne 15. 5. 2016 společné stanovisko, v němž v reakci na dosavadní projednávání vyjadřují bezvýhradnou podporu návrhu Zákona o ochraně památkového fondu, který je v současné době projednáván Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Silná podpora návrhu je přitom zdůvodněna pouze tím, že návrh byl připravován „za účasti zástupců téměř všech odborných, profesních i občanských institucí, které mohly během zpracování věcného záměru vznášet své obecné i konkrétní připomínky“, a oceněním skutečnosti, že od stadia věcného záměru do paragrafovaného znění nedošlo „k výraznějšímu posunu od původního ducha předpisu“. V dikci svého vyjádření však označují jiné vznesené připomínky k tomuto textu za „vyhrocený kritický názor“, a zcela neoprávněně je spojují s „návrhy na výrazné oslabení odborné památkové péče“. Pokračování textu Vyjádření Sdružení pro SHP ke stanovisku Klubu za starou Prahu a Uměleckohistorické společnosti k projednávanému návrhu památkového zákona
Memorandum valné hromady sdružení k návrhu zákona o ochraně památkového fondu
Memorandum valné hromady sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z.s. ze dne 16. 2. 2016 k návrhu zákona o ochraně památkového fondu a o změně zákona č. 634/2004 sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Text memoranda s podpisovým archem v PDF
Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z.s. je profesním spolkem odborníků, kteří se profesionálně zabývají zpracováváním stavebněhistorických průzkumů staveb a celou související problematikou poznávání a prezentace historických památek. Zásadním způsobem nám tak záleží na účinné a funkční ochraně celého fondu historických staveb v České republice. Pokračování textu Memorandum valné hromady sdružení k návrhu zákona o ochraně památkového fondu
Stanovisko Sdružení pro stavebněhistorický průzkum k návrhu zákona o ochraně památkového fondu (stav k 2.12. 2015) s komentářem k některým ustanovením návrhu.
Stanovisko v PDF ke stažení zde
Návrh zákona o ochraně památkového fondu je bezkoncepční a po odborné stránce zcela zavádějící. Vychází z platné právní úpravy, jejíž některé osvědčené postupy však eliminuje, zatímco jiné, pro praxi nevhodné, zachovává, v důsledku čehož je veřejný zájem na ochraně kulturního dědictví potlačován, avšak zároveň nepřebírá nejvýznamnější dosavadní bezplatnou službu pro vlastníky památkově chráněných staveb, spočívající v projednávání projektové dokumentace v rozpracovanosti podle § 14 odst. 7 zákona č. 20/1978 Sb., o státní památkové péči.
Preferuje nepřijatelnou netransparentnost výkonu památkové péče, která výrazně limituje možnost veřejné kontroly, naproti tomu počítá s nadměrnou byrokratizací, jíž jsou zatíženy všechny dotčené subjekty, zejména pak památkový ústav, oproti potřebným odborným činnostem. Předpokládá se velký počet periodických zpráv o památkových územích, zpracovávaných památkovým ústavem pro ministerstvo kultury, aniž je jasné, kdo je bude analyzovat a jaký bude jejich praktický smysl. Pokračování textu Stanovisko Sdružení pro stavebněhistorický průzkum k návrhu zákona o ochraně památkového fondu (stav k 2.12. 2015) s komentářem k některým ustanovením návrhu.
Nečtinské memorandum 2015 k návrhu zákona o ochraně památkového fondu
Text memoranda je zde ke stažení
Stanovisko Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče, o. s. k pracovní verzi návrhu zákona o památkovém fondu z 9. 1. 2015
Uveřejňujeme zde důležité stanovisko Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče – otevřený dopis ministru kultury k pracovní verzi návrhu zákona o památkovém fondu z 9. 1. 2015.
Celý text je zde ke stažení